3 viktiga beslut i Kommunstyrelsen!

3 viktiga beslut från Kommunstyrelsen!

🔹Inhyrning av skollokaler Skavstaområdet

På grund av Ostlänkens dragning behöver Fordons- och transportprogrammets nuvarande lokaler på Skavstaområdet flytta. Nyköpings kommun har därför fått ett hyresförslag från Stockholm Skavsta Flygplats AB om att hyra nya samt om- och tillbyggda lokaler för Fordons- och transportprogrammet samt Bygg- och anläggningsprogrammet, med inflyttning i januari 2027 och ett 15-årigt avtal.

🔹Investering i övningsanläggning på Skavstaområdet.

En förutsättning för genomförande av inhyrning på Skavstaområdet är att Nyköpings kommun anlägger en övningsanläggning på kommunal mark bestående av körgård och körslinga för Fordon- och transportprogrammets utbildning. Övningsanläggningen behöver vara belägen i anslutning till, eller på gångavstånd från lokalerna för praktisk undervisning som föreslås hyras in av kommunen från Skavsta flygplats.

🔹Investering: Inköp maskinpark masshanteringsanläggning

Tekniska divisionen planerar att starta en masshanteringsanläggning på Björshult och föreslår inköp av en maskinpark (sorteringsverk och hjullastare). Investeringen finns i kommunens planering och maskinerna ska levereras inför driftstart under tredje kvartalet 2025.

Ahmad Eid (M)

Häng med på resan 2023.
Bli medlem idag!

Bli medlem